Nespavost, jinak řečeno insomnie je porucha spánku, která se vyskytuje u velkého množství populace. Zažívají ji starší, ale také mladší. Věk v tomto případě není tak důležitý jako jiné faktory vzniku nespavosti. Jaké jsou důvody vzniku insomnie a jak se jí zbavit?

Odborníci tvrdí, že každý člověk by si měl dopřát denně alespoň 8 hodin spánku. Je pochopitelné, že někdy to není možné. Máte spoustu práce, jste pod tlakem, případně se rádi chodíte bavit do klubů a na spánek vám nějak nezbude čas. To však rozhodně není správné. Kvalitní a ničím nerušený spánek by si měl dopřát každý z nás. Krátkodobá nespavost může vést k mírné únavě, ale pokud se to prohloubí do vážnějších problémů s insomnií, vzniknou zdravotní komplikace, které budou zvyšovat riziko vzniku onemocnění.

TRPÍTE NESPAVOSTÍ?

Na úvod si povíme něco o tom, kdy vlastně nespavostí trpíte. Tento problém nastává v situacích, kdy je pro vás náročné usnout a zůstat spát. Buď jedna z možností nebo rovnou obojí. Proto, pokud jste na sobě již několik dní po sobě zpozorovali, že máte prostě problém usnout, případně se po chvíli vzbudíte, měli byste to co nejdříve řešit.

Nezapomínejte: Po kvalitním spánku byste se měli vzbudit plní energie, abyste dokázali během celého dne naplno fungovat. Pokud pociťujete únavu a jste bez energie, pravděpodobně trpíte nespavostí.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY NESPAVOSTI

Insomnie může být způsobena v důsledku různých vlivů. Nejčastěji jde o nedostatečně vyvětranou místnost, nekvalitní matraci či špatné sny. Tento problém však může vzniknout iv situaci, kdy často střídáte směny v práci, letíte do země s jiným časovým pásmem nebo se nedostatečně hýbete.

Přece jen lépe usnete tehdy, když jste během dne provedli nějakou fyzickou aktivitu a vyčerpali tak své síly. Mimo jiné, nespavost často vzniká také z důvodu užívání určitých léků, případně rekreačních drog.

Naše rada: Pokud na sobě zpozorujete insomnii, měli byste to řešit co nejdříve. Signalizovat totiž může i jiné, přidružené onemocnění. Může být doprovázejícím jevem deprese, úzkosti, chronické bolesti či trávicích potíží.

JAK VYŘEŠIT INSOMNII?

Pravděpodobně vás nejvíce zajímají doporučení, která vám pomohou v boji s nespavostí. To je pochopitelné. Přece jen jde o poměrně vážný problém, který může prohloubit do různých zdravotních komplikací. Které tipy vám zaručeně pomohou?

SPÁNKOVÉ NÁVYKY

V první řadě byste si měli určit čas, kdy bude chodit spát a také čas, kdy budete vstávat. Samozřejmě, ne vždy je možné jít spát a vstávat ve stejnou dobu, ale pomůže už jen to, když to bude každý den alespoň přibližné.

Zároveň se vám bude lépe spát, když si vyvětráte v místnosti. Mezi nejlepší doporučení patří i skutečnost, že před spaním byste neměli koukat na televizi, případně do mobilu. Tato zařízení totiž vyzařují modré světlo, které vám může bránit v usnutí. Raději si přečtěte dobrou knihu nebo si dejte horkou koupel při svíčkách.

KVALITNÍ VÝŽIVOVÉ DOPLŇKY

Výborným řešením na nespavost jsou také výživové doplňky. Mnoho z nich je totiž určeno právě na podporu kvality spánku. Vybírat byste však měli důkladně. Zaměřte se zejména na složení a účel. Skvělou volbou je olej pro podporu spánku Altevita roll-on SPÁNEK A RELAX. Obsahuje vysoce účinné složky, které vám s nespavostí rozhodně pomohou.

NÁVŠTĚVA LÉKAŘE

V neposlední řadě, pokud vám nic z výše zmíněných doporučení nezabere, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Pokud se svěříte lékaři, rozhodně vám s tímto problémem pomůže. Ve většině případů se předepisují léky, které jsou určeny k nespavosti, případně můžete podstoupit i odborné terapie.